Ежедневный журнал о Латвии Freecity.lv
Вы думаете, собаки не попадают в рай? Я уверяю: они будут там раньше каждого из нас.
Роберт Льюис Стивенсон, шотландский писатель
Latviannews
English version

Lavandas ēteriskās eļļas īpašības un pielietojums

Поделиться:
Lavandas ēteriskā eļļa ir viena no visdaudzpusīgākajām un plašāk izmantotajām ēteriskajām eļļām pasaulē. To jau gadsimtiem ilgi izmanto dažādās vietā tās ārstniecisko, aromātisko un kosmētisko īpašību dēļ. Šajā rakstā aplūkosim, kādas priekšrocības dod lavandas eļļa.

Lavandas ēteriskās eļļas ķīmiskais sastāvs

Lavandas ēteriskās eļļas ārstnieciskās īpašības var izskaidrot ar tās bagātīgo un sarežģīto ķīmisko sastāvu. Galvenās sastāvdaļas ir linalols, linalilacetāts, lavandulols, geraniols un borneols. Linalols un linalilacetāts ir īpaši nozīmīgi ar savu nomierinošo un pretiekaisuma iedarbību. Šie savienojumi kopā ar citiem sinerģiski iedarbojas, piešķirot eļļai raksturīgo aromātu un ārstnieciskās īpašības.

Aromterapija

Lavandas ēteriskā eļļa, iespējams, ir vislabāk pazīstama ar tās izmantošanu aromterapijā. Ir pierādīts, ka tās nomierinošais un relaksējošais aromāts mazina trauksmi, uzlabo miega kvalitāti un mazina stresu. Ieelpojot lavandas ēterisko eļļu, Jūs varat ietekmēt limbisko sistēmu - smadzeņu daļu, kas regulē emocijas, tādējādi veicinot miera un labsajūtas sajūtu. CDilvēki iecienījuši lavandas ēterisko eļļu izsmidzināt guļamistabās vai pievienot vannas ūdenim.

Lavandas ēteriskajai eļļai piemīt pretmikrobu un antiseptiskas īpašības

Vienas no vislabākajām lavandas ēteriskās eļļas īpašībām tās antimikrobiālās un antiseptiskās īpašības. Šīs īpašības padara to par efektīvu līdzekli infekciju profilaksei un veicina brūču dzīšanu. Pētījumos ir pierādīts, ka lavandas ēteriskā eļļa var kavēt noteiktu baktēriju un sēnīšu augšanu.

Pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība

Lavandas ēterisko eļļu var izmantot, lai mazinātu sāpes, piemēram, galvassāpes, muskuļu sāpes un locītavu sāpes. Lokāli lietojot lavandas ēterisko eļļu, tā var mazināt arī iekaisumu. Lavandas eļļa īpaši noderēs cilvēkiem, kas cieš no tādām slimībām kā artrīts.

Ādas kopšanas priekšrocības

Lavandas ēteriskā eļļa ir populāra sastāvdaļa daudzos kosmētikas līdzekļos, jo stā pēj nomierināt iekaisušu ādu un mazināt apsārtumu. Lavandas ēteriskā eļļa var palīdzēt līdzsvarot ādas mitruma barjeru, tāpēc tā ir piemērota gan sausai, gan taukainai ādai. Tā ir efektīva arī aknes ārstēšanā, jo tās antibakteriālās īpašības palīdz cīnīties pret baktērijām, kas izraisa pūtītes.

Lavandas eļļa un matu kopšana

Lavandas ēteriskā eļļa ne tikai labvēlīgi iedarbojas uz ādu, bet ir arī noderīga matu kopšanā. Tā var uzlabot galvas ādas veselību, mazināt blaugznas un pat veicināt matu augšanu. Galvas ādas masāža ar lavandas ēterisko eļļu var uzlabot asinsriti, stiprināt matu folikulus un palīdzēt novērst matu izkrišanu.

Lavandas ēteriskā eļļa kulinārijā

Jūs neticēsiet, bet lavandas ēterisko eļļu var izmantot arī kulinārijā, tomēr svarīgi atzīmēt, ka ļoti nelielos daudzumos. Lavandas eļļa labi sader ar saldiem ēdieniem, piemēram, cepumiem, kūkām, saldējumam un putukrējumu. To var izmantot arī, lai pagatavotu aromātiskus sīrupus un kokteiļus.

Garīgā un emocionālā labklājība

Lavandas ēteriskās eļļas nomierinošās īpašības ir labvēlīgas tiem, kuri izjūt trauksmi, depresiju vai garastāvokļa svārstības. Regulāra lavandas eļļas lietošana var palīdzēt stabilizēt garastāvokli un veicināt emocionālo līdzsvaru. Lavandas ēterisko eļļu cilvēki mēdz izmantot arī jogas un meditācijas nodarbībās.
 
28-05-2024
Поделиться:
Журнал
<<Открытый Город>>
Архив журнала "Открытый город" «Открытый Город»
  • Журнал "Открытый город" теперь выходит только в электронном формате на портале www.freecity.lv 
  • Заходите на нашу страницу в Facebook (fb.com/freecity.latvia)
  • Также подписывайтесь на наш Telegram-канал "Открытый город Рига онлайн-журнал" (t.me/freecity_lv)
  • Ищите нас в Instagram (instagram.com/freecity.lv)
  • Ежедневно и бесплатно мы продолжаем Вас информировать о самом главном в Латвии и мире!